Home

کلینتون: آمریکا برای ایران “ضرب الاجلی” ندارد

11 Sep 2012

Font Size + | - Reset

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای با رادیو بلومبرگ گفته است که آمریکا قصد تعیین “ضرب الاجلی” برای ایران را ندارد و هنوز مذاکره را “به فاصله زیاد از سایر گزینه‌ها بهترین راه” برای جلوگیری از توسعه سلاح اتمی توسط ایران می‌داند.

به گزارش بی‌بی‌سی، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل اخیرا گفته بود که تحریم‌ها از سرعت پیشرفت برنامه اتمی ایران کم نکرده “زیرا این کشور شاهد خط قرمزی از سوی جامعه جهانی نیست.”

کلینتون گفت: “ما به دقت مواظبیم که آنها چه می‌کنند، زیرا همیشه این مساله که آنها چه می‌کنند از اینکه چه می‌گویند مهم‌تر است.”

بنیامین نتانیاهو و ایهود بارک وزیر دفاع اسرائیل اشاره کرده‌اند که با بی‌نتیجه ماندن مذاکرات با ایران و تحریم‌ها علیه این کشور، اسرائیل ممکن است چاره‌ای جز دست زدن به اقدام نظامی پیشگیرانه نداشته باشد.

کلینتون گفت: “اسرائیلی‌ها برای واکنشی سریع مضطرب‌ترند زیرا احساس می‌کنند که نشانه‌گیری شده‌اند. اما ما قانع شده‌ایم که وقت بیشتری برای تمرکز بر این تحریم‌ها داریم، هر کاری بتوانیم می‌کنیم تا ایران پای مذاکراتی با حسن نیت بکشانیم.”

بنیامین نتانیاهو به تازگی در مصاحبه‌ای با شبکه سی‌بی‌سی کانادا گفته است: “فکر می‌کنم مهم است تشخیص دهیم که ایران منصرف نمی‌شود مگر آنکه شاهد عزمی روشن از سوی کشورهای دموکراتیک جهان و یک خط قرمز مشخص باشد. ما اکنون درحال بحث در این باره با آمریکا هستیم.”

خانم کلینتون در مصاحبه با بلومبرگ گفت که تلاش‌های مذاکره کنندگان بین المللی “برای پی بردن به اینکه ایران دقیقا مایل است چه کار کند هنوز ادامه دارد و در ماه آینده نشست‌هایی در نیویورک و جاهای دیگر خواهیم داشت.”

انتظار می رود رهبران شش قدرت جهانی که مشغول مذاکره با ایران بوده‌اند در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک شرکت کنند.

کلینتون گفت: “تلاش برای راضی کردن آنها برای حرکت در جهت اجرای تعهدات بین المللی شان کار خیلی دشواری است. اما ما معتقدیم که این هنوز به فاصله زیاد از سایر شیوه‌ها، بهترین رویکرد در زمان حاضر است.”

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، در هفته های اخیر گفت که آمریکا و اسرائیل در مورد جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی هیچ اختلافی ندارند.

آقای کارنی اما همچون گذشته تاکید کرد که هنوز برای به ثمر نشستن تلاش‌های دیپلماتیک فرصت هست و گفت که دیپلماسی بهترین راه برای حل اختلاف بر سر برنامه اتمی ایران است.

ایران اتهامات اسرائیل و غرب دایر بر تلاش برای ساختن بمب اتمی را رد می‌کند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل پیش از این با ذکر اینکه “ایران با توسل به مذاکره با قدرت‌های جهان در صدد خریدن وقت است” گفت که جامعه بین‌المللی در تعیین “خط قرمزی مشخص” برای ایران در مورد برنامه هسته‌ای آن کشور شکست خورده‌اند.

پیش از آن، ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا تاکید کرده بود که دولت باراک اوباما نمی‌خواهد در حمله احتمالی به مراکز اتمی ایران “همدست” اسرائیل شناخته شود.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Prison Conditions Eased for Ex-Marine Held in Iran - New York Times
  • A Journey to Iran, by Way of the Kitchen - Wall Street Journal
  • Iran Has Drug Policy Praised by UNODC and a High Rate of Opium Addiction - Reason
  • Obama urges diplomatic resolution with Iran - NBCNews.com
  • Bunker-busting behemoth: Pentagon upgrades bomb with Iranian nukes in mind - Fox News