Home

آمريکا: اسرائيل هنوز درباره حمله به ايران تصميم نگرفته است

15 Aug 2012

لئون پانه تا، وزير دفاع آمريکا گفت، ايالات متحده معتقد است که اسرائيل در خصوص حمله احتمالی به ايران هنوز تصميم نگرفته است.

به گزارش رادیو فردا، لئون پانه تا که دو هفته پيش به اسرائيل سفر کرده بود در وزارت دفاع آمريکا، پنتاگون، به خبرنگاران گفت: گزينه نظامی بهتر است به عنوان آخرين چاره مد نظر باشد.

وی اضافه کرده است که هنوز زمان برای تحریم ها و فشارهای ديپلماتيک بر ايران وجود دارد.

اين در حالی است که مقام های اسرائيلی طی روز های اخير در خصوص احتمال حمله به ايران هشدار داده اند. مايکل اورن، سفير اسرائيل در واشينگتن نيز روز دوشنبه به شبکه تلويزيونی «سی ان ان» گفته بود: پنجره و فرصت زمانی قبل از توسل به اقدام نظامی در حال «کوچک و کوچکتر شدن» است.

به گزارش رويترز، وزير دفاع آمريکا در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص اظهارات مقام های اسرائيلی در اين زمينه، گفت:«من باور ندارم که آنها در اين زمان در خصوص اين که آيا به ايران حمله کنند يا نه، تصميمی گرفته باشند.»

لئون پانه تا در ادامه گفت:«از نقطه نظر ديپلماتيک در خصوص این که الان ما کجا هستيم، واقعيت اين است ما هنوز فکر می کنيم همچنان فرصت برای مذاکره وجود دارد.»

در همین زمینه، ژنرال مارتین دمپسی، رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا گفت که حمله اسرائیل به ایران نمی تواند برنامه هسته ای این کشور را از بین ببرد، بلکه فقط می تواند آن را به تاخیر بیندازد.

کشورهای غربی و اسرائيل ايران را متهم می کنند که در پوشش برنامه هسته ايش در صدد دستيابی به تکنولوژی لازم برای ساخت سلاح های هسته ای است . ايران با رد اين اتهام می گويد ماهيت برنامه هسته ايش صلح آميز و برای توليد انرژی است.

در همين زمينه، جی کارنی، سخنگوی کاخ سفيد، نیز روز دوشنبه بار ديگر تاکيد کرد که زمان و فرصت برای حل مناقشه هسته ای ايران از طريق ديپلماتيک وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه جی کارني گفته بود :«ما همچنان باور داريم که هنوز زمان و فضا برای ديپلماسی وجود دارد ، اين فرصت نيز برای ايران وجود دارد که از چنين اين فرآيندی استفاده کند.»

طبق اين گزارش، جی کارنی در اشاره ای که ظاهرا به مذاکرات دولت باراک اوباما با دولت بنيامين نتانياهو تعبير شده، گفته است: واشينگتن به «شرکايش» به طور شفاف و صريح تاکيد کرده است که هنوز زمان برای پيگيری مسير ديپلماتيک از طريق رويکرد دو مسيره به همراه تشديد تحريم ها وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اختلاف نظر دولت های آمريکا و اسرائيل بر سر برنامه هسته ای ايران باعث شده است اين دولت ها به طور علنی موضعگيری کنند.

بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل، روز يکشنبه گفته بود «خطر هسته ای شدن ايران بزرگ تر از هر تهديد ديگری برای اسرائيل است»

مقام های اسرائيلی خواهان جلوگيری از دست يابی ايران به «قابليت ساخت» سلاح هسته ای هستند و از سوی ديگر آمريکا همواره تاکيد کرده است که اجازه نخواهد داد ايران به قابليت ساخت سلاح های اتمی دست يابد.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.