Home

ایران در کانون مذاکرات مقام‌های آمریکا و اسرائیل

1 Aug 2012

Font Size + | - Reset
لئون پانه‌تا٬ وزیر دفاع آمریکا٬ برای مذاکره با مقام‌های اسرائیلی درباره برنامه هسته‌ای ایران وارد بیت‌المقدس شد. او تاکید کرد که درباره «طرح‌های بالقوه برای حمله به ایران» گفت‌وگویی صورت نخواهد گرفت.
به گزارش خبرگزاری دویچه‌وله٬ مدت کوتاهی پس از ورود پانه‌تا به اسرائیل٬ بنیامین نتانیاهو٬ نخست‌وزیر این کشور در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی خصوصی در اسرائیل گفت که هنوز تصمیمی برای آغاز حمله نظامی به ایران گرفته نشده٬ اما تاکید کرد که «حق دفاع» برای اسرائیل همچنان محفوظ است و «سرنوشت اسرائیل فقط وابسته به ماست٬ و نه هیچ کشور یا شخص دیگری.»
لئون پانه‌تا پیش از پرواز به بیت‌المقدس (اورشلیم) در یک کنفرانس خبری در قاهره گفت: «ما به بحث درباره ایران و تهدیداتی که از جانب این کشور متوجه منطقه می‌شود٬ ادامه خواهیم داد. این‌که بگوییم ما می‌خواهیم به بحث درباره طرح‌های حمله بپردازیم٬ ناشی از برداشت اشتباه است. بحث ما بر سر احتمالات گوناگونی است که ممکن است رخ دهند و ما باید برای واکنش به آنها آماده باشیم.»
او بار دیگر موضع رسمی ایالات متحده درباره آمریکا را تکرار کرد و گفت درباره ایران همچنان چندین گزینه پیش‌رو وجود دارد. او گفت یکی از برنامه‌هایش در سفر به اسرائیل٬ به‌روزرسانی اطلاعات مقام‌های این کشور درباره تهدیدات ایران برای منطقه است که در گفت‌وگو با بنیامین نتانیاهو٬ نخست‌وزیر٬ شیمون پرز٬ رئیس‌جمهور و ایهود باراک٬ وزیر دفاع اسرائیل انجام خواهد شد.
روز یک‌شنبه٬ روزنامه هاآرتص گزارش داد که یکی از مشاوران امنیت ملی ایالات متحده به نام تام دانیلن٬ اخیرا طرح‌هایی را برای بنیامین نتانیاهو پیرامون حمله پیش‌گیرانه به تاسیسات هسته‌ای ایران تشریح کرده است.
نتانیاهو نیز اخیرا در پاسخ به سوالی درباره مخالفت موساد٬ سازمان جاسوسی اسرائیل و نیز شین‌بت٬ سرویس امنیت داخلی این کشور با حمله نظامی به ایران بدون رضایت آمریکا٬ گفت: «در یک دموکراسی٬ این رهبران سیاسی هستند که تصمیم می‌گیرند٬ و نهادهای نظامی فقط مجری این تصمیم‌ها خواهند بود.»
نخست‌وزیر اسرائیل برای روشن‌تر کردن موضع خود٬ به تصمیم مناخم بگین٬ نخست‌وزیر اسرائیل در سال ۱۹۸۱ برای حمله نظامی به یک نیروگاه هسته‌ای در عراق اشاره کرد و گفت «موساد و نهادهای نظامی٬ آن زمان هم با تصمیم او مخالف بودند.» به اعتقاد نتانیاهو٬ رهبران سیاسی بینش جهانی‌تری دارند.
پانه‌تا روز دوشنبه گفته بود که تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران بسیار جدی است٬ اگرچه شاید نتایج آن در کوتاه‌مدت چندان واضح به نظر نرسد. او که در تونس و در آغاز سفر خاورمیانه‌ای خود سخن می‌گفت٬ بار دیگر بر ضرورت تداوم فشارهای اقتصادی و دیپلماتیک بر ایران تاکید کرد.
تحریم‌های فلج‌کننده آمریکا علیه جمهوری اسلامی٬ اختلالات گسترده‌ای در اقتصاد و جامعه ایران پدید آورده٬ اما همچنان مقام‌های اسرائیلی معتقدند برای وادار کردن ایران به عقب‌نشینی از مواضع سرسختانه در قبال برنامه هسته‌ای٬ باید فشارهای بیشتری وارد کرد یا حتی در صورت لزوم حمله نظامی را آغاز کرد.
لئون پانه‌تا همچنین قرار است در این سفر درباره وضعیت سوریه و نیز یک سیستم پدافند موشکی که اسرائیل را از خطر حمله موشکی شبه‌نظامیان اسلام‌گرا در غزه و لبنان مصون نگه می‌دارد با مقام‌های اسرائیلی گفت‌وگو کند.
 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Iran's President Warns Over Missed Opportunities - ABC News
  • Russia, OPEC Said Likely To Freeze Oil Output Without Iran - RadioFreeEurope/RadioLiberty
  • Kerry meets with Gulf allies amid differences over Iran - CNN International
  • Iran should pay a price for its ballistic missile tests - Washington Post
  • Iran Plans Visit to Rival Saudis to Discuss Hajj Pilgrimage - New York Times
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.