Home

تاج‌زاده: رهبری که می‌گوید کش ندهید فراموشکار است

16 Jul 2012

Font Size + | - Reset

مصطفی تاج‌زاده زندانی سیاسی، توصیه خامنه‌ای مبنی بر “کش ندادن” پرونده‌های فساد اقتصادی را در تناقض با سخنان او در زمان اصلاحات دانست. او همچنین به نقش احمدی‌نژاد و رحیمی در فسادهای مالی اخیر پرداخته است.

به گزارش دویچه‌وله، مصطفی تاج‌زاده، عضو زندانی جبهه مشارکت ایران در گفت‌وگو با سایت “کلمه” واکنش آیت‌الله خامنه‌ای به پرونده‌های فساد اخیر را بررسی کرده و در این‌باره گفته است: «رهبری نظام در زمان اصلاحات همه جانبه صرفا به بعد اقتصادی تکیه می‌کرد و شعارشان مبارزه با فقر و فساد و تبعیض بود، اکنون که بزرگترین فسادهای اقتصادی رخ داده یا در حال وقوع است، توصیه می‌کند که مسئله کش پیدا نکند و شعارهای سابق را فراموش می‌کند.» به گفته تاج‌زاده «سانسور خبری دادگاه‌ها برای این است که آبروی جناح ذوب در ولایت بیش از این نریزد».

معاون سیاسی وزارت کشور در دوران خاتمی در این گفت‌وگو که روز شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۱ منتشر شده تاکید کرده که «اصول‌گرایان خود می‌دانند نمی‌توانند از عهده اداره امور مملکت برآیند».

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه ۱۱ مهر ۱۳۸۹ خطاب به رسانه‌های ایران گفته بود، پرونده سواستفاده مالی کلان در نظام بانکی به این دلیل که عد‌ه‌ای از این حوادث برای زدن توی سر مسئولان استفاده می‌کنند نباید کش پیدا کند.

مصطفی تاج‌زاده در مصاحبه اخیر خود گفته است «بزرگترین فساد مالی تاریخ ایران در زمان حکومت یک دست اتفاق افتاده و نه تنها مسئولان نهادهای گوناگون از بانک مرکزی، بانک‌های دولتی تا وزارت‌خانه‌ها از راه و ترابری و صنایع و بازرگانی آلوده این فساد بوده‌اند، بلکه معاون اول کابینه نیز درگیر این پرونده است.»

فساد سه‌ هزار میلیارد تومانی که در سال ۹۰ افشا شد بزرگ‌ترین پرونده فساد مالی جمهوری اسلامی از بدو شکل‌گیری تا کنون است.

بر اساس سخنان متهمان پرونده‌های فسادهای مالی اخیر، از جمله بزرگ‌ترین پرونده اختلاس مالی در نظام بانکی ایران موسوم به پرونده ۳ هزار میلیارد تومانی و پرونده اختلاس در شرکت بیمه ایران، بسیاری از مقامات رده میانی و بالای جمهوری اسلامی ایران در وزارت‌خانه‌ها و شرکت‌‌های دولتی از متهمان رشوه گرفته‌اند.

مصطفی تاج‌زاده در گفت‌وگوی اخیر خود با سایت کلمه درباره “نمایش‌های محمود احمدی‌نژاد و فسادهای این دوره” گفته که: «مردم نمایش‌های آقای احمدی‌نژاد را فراموش نمی‌کنند که با ادعای داشتن اسم فاسدان اقتصادی در جیب، وارد جلسات می‌شد و با متهم کردن رقبای خود به فساد مالی و سواستفاده از قدرت می‌کوشید همه منتقدان سیاست‌ها و عملکرد نادرست جناح حاکم را ساکت کند.»

عضو زندانی جبهه مشارکت ایران همچنین به پرونده فساد مالی محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهوری اسلامی پرداخته و گفته«اگرچه وقتی موضوع سواستفاده میلیاردی از بیمه افشا شد، تعدادی از نمایندگان آقای رحیمی را به مجلس احضار کردند اما او در جلسه با اعتماد به نفس اعلام کرد که هیچ کس توان برخورد با او و محاکمه‌اش را ندارد. زیرا هزینه تبلیغات حدود ۲۰۰ نماینده مجلس هشتم، از جمله آقایان لاریجانی و باهنر با آن پول پرداخت شده است.»

محمدرضا رحیمی معاون اول محمود احمدی‌نژاد و شماری از اعضای کابینه از متهمان پرونده‌ی فساد و اختلاس در شرکت بیمه ایران محسوب می‌شوند. همچنین نام محمدرضا رحیمی به عنوان متهم ردیف اول پرونده موسوم به “حلقه خیابان فاطمی” از سوی منتقدان دولت مطرح شده است. با این حال محمدرضا رحیمی این اتهام‌ها را همواره تکذیب کرده است.

محمدرضا رحیمی همچنین بارها توسط برخی نمایندگان مجلس هشتم شورای اسلامی از جمله احمد توکلی و الیاس نادران به ارائه مدرک تحصیلی جعلی متهم شده است.

مصطفی تاج‌زاده، در بخش دیگری از گفت‌وگوی اخیر خود به انتخابات ریاست جمهوری پیش رو اشاره کرده و گفته: «چنان‌چه اصلاح‌طلبان و سبزها در انتخابات پیش رو نیز هوشیارانه عمل کنند و به روشنگری خود ادامه دهند، اختلافات جناح های قدرت علنی‌تر و بیشتر خواهد شد و بی‌کفایتی، فساد و انحصار طلبی رقبای خود را بیش از پیش افشا خواهند کرد.»

مصطفی تاجزاده عضو ارشد حزب مشارکت و معاون وزیر کشور در دولت محمد خاتمی از جمله کسانی است که ساعاتی پس از پایان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ دستگیر شد و تا کنون در زندان به سر می‌برد. در این مدت وی ماه‌ها در بند قرنطینه و در شرایط ایزوله و انفرادی‌های متناوب نگهداری شده است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

Editor's choice
  • Egypt: the Power of the State and the Authority of the Street
  • Will the real Martin Luther King stand up? By Zihni Özdil
News Persian

titr کاهش ۴۰ ميليارد دلاری درآمد نفتی ایران در سال

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی

titr اوباما خواهان حل دیپلماتیک مناقشه اتمی ایران شد

اسراییل: دیپلماسی و تحریم ناتوان است

titr رئیس مجلس ایران: در صحنه بین‌الملل با مصاف سختی مواجه هستیم

«ربط دادن مشکلات به تحریم، ندیدن واقعیت است»

News English

titr Iran’s supreme leader ‘likes’ Facebook despite ban

Critical comments removed

titr Iran sidesteps sanctions to export its fuel oil

Iran is dodging Western sanctions

titr Iran might let diplomats visit Parchin

“Allegations about Parchin is ridiculous”