Home

اسرار ترورهای هسته‌ای اسرائيل در ایران

9 Jul 2012

دو روزنامه‌نگار اسرائیلی به تازگی کتابی را در این کشور منتشر کرده‌اند که حاکی از دست داشتن جاسوسان تعلیم‌دیده موساد (سازمان اطلاعاتی خارجی اسرائیل) در قضیه ترور دانشمندان هسته‌ای ایران است.

به گزارش دویچه‌وله؛ دن راویو، خبرنگار شبکه سی بی اس در اسرائیل و یوسی ملمن، از روزنامه‌نگاران شناخته‌شده‌ی اسرائیلی در کتاب خود نوشته‌اند که سازمان موساد یک واحد ویژه عملیاتی مخفی را با نام “کایدون” (سرنیزه در زبان عبری) در ایران اداره می‌کند.

این واحد که در اصل بخشی از سازمان موساد است، وظیفه عملیات‌های ترور و آدم‌ربایی را در درجات بالای امنیتی بر عهده دارد و از دیگر بخش‌های موساد جداست. بسیاری از مأموران واحد کایدون به دلیل استرس‌های شدید روانی و جسمی ناشی از ماهیت این کار تنها چند سال را در این واحد دوام می‌آورند.

در این کتاب که عنوان “Spies Against Armageddon: Inside Israel’s Secret Wars” را بر روی‌ جلد خود دارد، آمده است که جاسوسانی که برای اجرای ترورها به کار گرفته می‌شوند، اهل کشورهای عربی یا ایران هستند و بر خلاف تصور بسیاری، موساد از جاسوسان محلی برای اجرای عملیات ترور و آدم‌ربائی استفاده نمی‌کند.

دو روزنامه‌نگار در کتاب تحقیقی خود نشان‌ می‌دهند مأموران واحد کایدون پس از گذراندن آموزش‌های ویژه، با در اختیار داشتن مدارک جعلی به طور آزادانه در ایران در تردد بوده‌اند.

به گفته‌ی نویسندگان سرعت عمل بالا در “هدف‌گیری دقیق” و کار با بمب‌های چسبنده مشخصه‌ی اصلی این جاسوسان تعلیم دیده است. دن راویو، یکی از نویسندگان می‌افزاید:«چنین مأموریت‌هایی با توجه به حساسیت‌بالا به قاتل‌های خارجی سپرده نمی‌شوند، بلکه هدایت تمامی عملیات در دست موساد است و دستور اجرای آن به طور مستقیم از سوی نخست‌وزیر اسرائیل داده می‌شود.

آن‌گونه که در این کتاب نقل شده‌، ترور دانشمندان هسته‌ای ایران بخشی از “جنگ مخفی” اسرائیل بر ضد برنامه‌های هسته‌ای ایران است. تل‌آویو همچنین در جدیدترین حمله سایبری به تأسیسات هسته‌ای ایران دست داشته است.

در ماه آوریل روابط عمومی وزارت اطلاعات در بیانیه‌ای از دستگیری “تعدادی از هسته‌های حفاظت شده‌ی عملیاتی” اسرائیل از سوی “سربازان گمنام” خبر داد. در این اطلاعیه آمده بود که این “هسته‌های عملیاتی” در “چند استان مرزی و مركزی ایران عمل می‌کردند” و در “حال اجرای عملیات” بازداشت شده‌اند.

اولین کسی که قربانی ترورهای مناقشه هسته‌ای ایران شد مسعود علی‌محمدی، کارشناس و استاد دانشگاه بود که ۲۲ دی‌ماه سال ۱۳۸۸ با انفجار بمبی به قتل رسید. این بمب در یک موتورسیکلت جاسازی شده و از راه دور هدایت می‌شد.

منابع رسمی جمهوری اسلامی اعلام کردند که این استاد دانشگاه با سازمان انرژی اتمی ایران همکاری نداشته است. اما منابع غربی ادعا کردند که او با دو کارشناس هسته‌ای دیگر ایرانی با اسامی محسن فخری‌‌زاده مهابادی و فریدون عباسی دوانی همکاری تنگاتنگ داشته است.

روز دوشنبه ۸ آذر ۱۳۸۹ دو کارشناس هسته‌ای دیگر ایران، مجید شهریاری و فریدون عباسی، هدف عملیات تروریستی قرار گرفتند. مجید شهریاری در این عملیات کشته و فریدون عباسی مجروح شد.

داریوش رضائی، سومین قربانی عملیات تروریستی علیه کارشناسان هسته‌ای جمهوری اسلامی بود. او بعد از ظهر روز شنبه اول مرداد امسال هنگام خروج از خانه خود به ضرب گلوله مهاجمان ناشناس به قتل رسید.

آخرین ترور در۲۱ دیماه گذشته رخ داد و مصطفی احمدی‌روشن، معاون بازرگانی سایت نطنز با یک بمب مغناطیسی در حوالی میدان کتابی تهران کشته شد.

اولین کسی که به اتهام این ترورها محکوم به اعدام شد مجید جمالی فشی بود که ۲۶ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۱ به اتهام قتل دکتر مسعود علی‌محمدی، استاد فیزیک و کارشناس اتمی، در زندان اوین به دار آویخته شد.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.