Home

گزارشگران بدون مرز: ايران در زمره‌ی بدترين دشمنان آزادی بيان در اينترنت

12 Mar 2010

سازمان گزارشگران بدون مرز روز جمعه در گزارشی کشورهايی را معرفی کرد که بدترين کارنامه را در تحديد آزادی بيان در اينترنت دارند. در اين گزارش از ايران در کنار کشورهايی مانند کره‌شمالی، کوبا و ميانمار به عنوان بدترين دشمنان اينترنت در سال ۲۰۱۰ ميلادی نام برده شده است.
در اين بيانيه آمده است که ايران ماه‌هاست درگير بحران داخلی است و در اين مدت کاربران اينترنت و رسانه‌های جديدی که مورد استفاده‌ی اين کاربران است به عنوان دشمنان حاکميت شناخته شده‌اند.

گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز که هم‌زمان با روز جهانی مبارزه با سانسور اينترنتی منتشر می‌شود، ايران را پس از چين و ويتنام سومين زندان بزرگ کاربران اينترنتی معرفی می‌کند.

در اين گزارش همچنين آمده است که در طول ناآرامی‌های جاری در ايران، ۱۲۰ وبلاگ‌نويس و کاربر اينترنت به دليل ارتباط و فعاليت در فضای مجازی بازداشت شده‌اند.

در همین حال، وزارت خارجه‌ی آمریکا نیز در گزارش سالانه خود درباره وضعیت حقوق بشر اعلام کرد که وضعیت حقوق بشر در ایران در سال ۲۰۰۹ وخیم‌تر شده است.
مایکل پوسنر، مشاور وزیر امور خارجه‌ی آمریکا درباره این گزارش که روز پنج‌شنبه منتشر شد گفت: “در جریان درگیری‌های پس از انتخابات، دست کم ۴۵ نفر کشته و هزاران نفر بازداشت شدند. هزاران نفر دیگر در اعتراضات ماه دسامبر بازداشت شدند. ایران کشوری است که ما در آن شاهد سرکوب شدید مخالفان هستیم”.

در گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا درباره وضعیت حقوق بشر همچنین به بدی وضعیت زندان‌های ایران، نگهداری زندانیان در سلول‌های انفرادی و یا آزار و اذیت آنان اشاره شده است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS Unknown Feed

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.