Home

زهرا رهنورد: بارها گفته‌ام این دولت نامشروع است

12 Mar 2010

زهرا رهنورد در مصاحبه‌ای با سایت کلمه گفت: “بارها گفته‌ام این دولت نامشروع است؛ ولی در هر حال چون مراحل تنفیذ انجام شده و دولت خودش، خودش را قبول دارد، باید به وظایفش عمل کند و بیش از این با بی‌اعتنایی به مطالبات زنان، سرکوب زنان و با ارائه لوایح ضد زن به نام حمایت از خانواده؛ اما به کام عشرت طلبان در انهدام خانواده و فلاکت زنان و کودکان، مصر نباشد. اگر خیلی مدعی دولت بودن است باید و می‌تواند فورا لوایح ضد زن را پس بگیرد و کار گروهی را برای اعاده حقوق زنان معین کند و طی تعاملی در این رابطه با مجلس و قوه قضاییه با الهام از آرمان‌های جنبش زنان عمل کند؛ اگر چه این گونه کارها از دست این دولت بر نمی‌آید” .

رهنورد در ادامه این مصاحبه گفت: “اصولا ساختار ذهنی این دولت، واپس‌گرا و خشونت جوست. اینها وابسته به جریانی از گروه فشار سرکوب‌گری هستند که از سال‌ها پیش در زیر بخشی از نا خوداگاه جامعه اسلامی اعمال نفوذ می‌کردند، قتل‌های زنجیره‌ای می‌کردند، تهمت می‌زدند، جو می‌ساختند، مخالفین خود را در مجامع کتک می‌زدند تا محیط بسته‌ای به وجود آورند؛ اما امروز این جریان قدرت را در دست دارند و با در دست داشتن اتوریته در مقام اعمال نظر و عمل خود به صورت دل بخواه‌شان هستند. البته حتی اگر کوته زمانی هم موفق شوند در دراز مدت شکست خواهند خورد. باید بدانند آنها همیشه نمی‌توانند نظریات ارتجاعی خود را به نام اسلام جا بزنند. اسلام دینی مترقی است و قابلیت تعامل با دنیای مدرن و اندیشه‌های جدید را داراست و اجتهاد زنده و پویا فرصت نوآوری و زمانه شناسی را به آن اعطا کرده است. در مجموع من معتقدم این دولت است که به مجلس فشار می‌آورد تا این لوایح ضد زن را تصویب کند”.

وی گفت: “از من نخواهید که فهرستی از رنج‌ها و ناملایمات را که جنبش در طی این ایام چشیده است تنظیم کنم آن وقت مثنوی هفتاد من کاغذ می‌شود. بلاتشبیه در تاریخ استبداد، شکستن قلم‌ها، بریدن دست‌ها، از سرها مناره، از کله‌ها پشته ثبت شده است. امیدوارم حاکمیت فعلی و جمهوری عزیز ما از بدنامی فجیع و تلخی این چنین عبرت بگیرد و خود را در این رده تاریخ قرار ندهد”.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS Unknown Feed

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.