Home

عربستان: ایران به دخالت در امور کشورهای منطقه ادامه می‌دهد

24 Nov 2011

Font Size + | - Reset

سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان سعودی روز چهارشنبه گفت: «ایران هنوز به مداخله در امور همسایگان خود و دیگر کشورهای منطقه ادامه می دهد.»

به گزارش رادیو فردا، وی همچنین هشدار داد برنامه اتمی جمهوری اسلامی می تواند به بی ثباتی در منطقه منتهی شود.

سعود الفیصل در جریان دیدار وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس گفت: «مسئله این است که دخالت ها و مداخله ایران در امور کشورهای منطقه همچنان ادامه دارد و به رغم پیام هایی که فرستاده شده، تغییری در آن دیده نشده است.»

این در حالی است که محمد شريف بسیونی، رئيس کمیسیون تحقیق ناآرامی های اخير بحرين روز چهارشنبه تاکيد کرد که براساس اسناد ارائه شده به این کمیته، شواهد و مدارک صریحی دال بر دخالت داشتن جمهوری اسلامی ايران در حوادث بحرين در دست نيست.

روابط بحرین و ایران به دلیل آن چه حاکمان منامه دخالت ایران در امور داخلی می نامند، کاهش یافته است. ایران همچنین به حضور نیروهای نظامی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در بحرین برای سرکوب معترضان اعتراض کرده و سطح روابط دیپلماتیک دو کشور پایین آمده است.

عربستان سعودی همچنین در هفته های اخیر درگیر پرونده موسوم به توطئه ترور سفیر این کشور در واشینگتن بوده که گفته می شود به برخی از عوامل حکومت ایران ارتباط دارد. ایران این اتهامات را ساختگی خوانده و آن را رد کرده است.

ایالات متحده، ایران را متهم کرده که دو شهروندش قصد داشته‌اند از طریق به خدمت گرفتن قاچاقچیان مکزیکی، سفیر عربستان در واشینگتن را ترور کنند.

عربستان سعودی روز شنبه، ۲۳ مهرماه، به طور رسمی از بان‌ گی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، درخواست کرده است تا شورای امنیت را در جریان آنچه «توطئه نفرت‌بار» برای ترور سفیر عربستان سعود در واشینگتن نامیده، قرار دهد.

این موضوع همزمان با آن بود که وزارت امور خارجه ایران با «تکذیب قاطع و شدید هرگونه ارتباط ایران» با این اتهام، «ادعاهای آمریکا علیه ایران» را فاقد «منطق حقوقی» دانست. پیش از این سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان، تصریح کرده بود کشورش در قبال این توطئه «پاسخی حساب‌شده» خواهد داد.

مقام‌های قضايی و امنيتی آمريکا دو ايرانی را به نام‌های «منصور ارباب سير»، تبعه ايرانی- آمريکايی و «غلام شکوری»، عضو نيروی قدس سپاه پاسداران، متهم کردند که قصد داشته‌اند تا طرح ترور عادل الجبير، سفير عربستان در واشينگتن، و انفجار در سفارتخانه های اسرائيل و عربستان را به مرحله اجرا در آورند.

سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان روز چهارشنبه همچنین گفت: «تهران مشغول دستیابی و راه اندازی قدرت اتمی است که می تواند در آینده به ساخت بمب اتمی منتهی شود. در صورت چنین رویدادی، تمامی منطقه با مشکل ثبات و امنیت روبرو می شود و چالش های زیادی به همراه خواهد داشت.»

پرونده فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران پس از گزارش اخیر دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی و متعاقب آن قطعنامه ای که در شورای حکام آژانس تصویب شد، دچار تنش های بیشتری شده است. بریتانیا، آمریکا و کانادا تحریم های بیشتری علیه ایران تصویب کردند و فرانسه خواهان تحریم نفت ایران شده است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Obama pushes for release of Americans held in North Korea, Iran - Washington Post
  • GOP to Reid: Sanction Iran…Or Else - Daily Beast
  • UN nuclear watchdog expects cooperation at last in Iran inquiry - Reuters
  • Iran Says It Will Reduce Military Potential of Nuclear Reactor - TIME
  • Iran's President Regrets Food Ration Problems - ABC News
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.