Home

“کمک‌های ايران به حزب‌الله لبنان کاهش يافته است”

14 Oct 2011

Font Size + | - Reset

به نوشته يک روزنامه کويتی جمهوری اسلامی ايران کمک‌های مالی خود به حزب‌الله لبنان را کاهش داده است.

به گزارش زمانه،‌ روزنامه کويتی القبس روز چهارشنبه ۲۱ مهرماه جاری (۱۲ اکتبر) در گزارش کوتاهی به نقل از “منابع آگاه” نوشت جمهوری اسلامی ايران به حزب‌الله لبنان اعلام کرده است که قادر به پرداخت کمک‌های سالانه خود به اين گروه نيست.

اين منابع به القبس گفته‌اند ايران هر سال ۳۵۰ ميليون دلار به حزب‌الله لبنان کمک می‌کند. اين مقدار پول به اعضای اين حزب و خانواده کشته‌شدگان آن‌‌ها پرداخت می‌شود و در راه پروژه ساخت جنوب بيروت و دره بقاع واقع در جنوب لبنان به‌کار برده می‌شود.

بر پايه اين گزارش جمهوری اسلامی ايران قصد دارد اين کمک‌ها را کاهش دهد.

القبس نوشته است منابع آگاه دو دليل را برای کاهش کمک‌های جمهوری اسلامی به حزب‌الله لبنان عنوان کرده‌اند.

آن‌ها می‌گويند نخستين دليل کمک‌های حکومت ايران به رژيم بشار اسد در سوريه است که همچنان با گسترش جنبش ضدحکومتی، با بحران سياسی و اقتصادی داخلی روبه‌روست؛ و دومين دليل وضعيت نامناسب اقتصادی ايران در پی تحريم‌های جهانی عليه جمهوری اسلامی است.

به گفته اين منابع، حزب الله لبنان در تلاش است تا با درخواست کمک از نمايندگی‌های شورای همکاری خليج فارس بودجه خود را جبران کند.

مسئولان حزب‌الله لبنان هنوز در رابطه با اين خبر واکنشی نشان نداده‌اند.

حزب‌الله لبنان سازمان سياسی – نظامی مورد پشتيبانی جمهوری اسلامی ايران در لبنان است. اين گروه شيعه سال‌های نخستين دهه ۸۰ ميلادی تحت تأثير افکار آيت‌الله روح‌الله خمينی، رهبر انقلاب ايران شکل گرفت و گفته می‌شود با کمک سپاه پاسداران ايران تعليم نظامی داده شد.

در ماه‌های اخير نيز سلاح‌هايی در خاک ترکيه کشف شد که گفته می‌شود جمهوری اسلامی ايران قرار بود آن‌ها را به سوريه و حزب‌الله لبنان برساند.

روز ۳۰ آوريل سال جاری (دهم ارديبهشت) مقامات ترکيه در بازرسی مرزی، دست‌کم يک کاميون متعلق به ايران را با مقادير بسياری اسلحه و مهمات در منطقه کيليس توقيف کردند.

همچنين روزنامه زود دويچه تسايتونگ آلمان در گزارشی که ۱۳ مردادماه سال جاری منتشر کرد از کشف محموله سلاح‌های ايران که قرار بود از طريق سوريه به حزب‌الله لبنان برسد خبر داد.

بنا به گزارش اين روزنامه آلمانی حزب‌الله لبنان در سوريه انبارهای اسلحه دارد.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • Iran says Russia delivers first part of S-300 air defense system - Jerusalem Post Israel News
  • Iran says Saudi cannot ban oil tankers - Press TV
  • Iran announces the killing of a first Iranian army soldier in battles in Syria - Jerusalem Post Israel News
  • India May Invest Up To $20B In Iran's Energy Industry In Return For Land, Cheap Gas - International Business Times
  • Will Iran's king of singing come back to the Iranian stage? - Al-Monitor
 • video
  کوچ بنفشه‌ها

  تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.