Home

نگرانی اسرائیل از کپی‌برداری سیاست اتمی‌اش توسط ایران

3 Oct 2011

Font Size + | - Reset

اسرائيل نگران است که ایران سیاستی دوگانه را در ارتباط با توانایی‌های اتمی خود دنبال کند؛ یعنی همان سیاستی که خود اسرائيل در مورد برنامه هسته‌ای‌اش به کار می‌گیرد. اینکه ایران قادر به اتخاذ چنین سیاستی باشد بحث‌انگیز است.

به گزارش دویچه‌وله، کسانی که اخبار و گزارش‌های رسانه‌های اسرائيلی را دنبال می‌کنند، معتقدند که این رسانه‌ها این روزها، در میانه تحولات جهان عرب، بازتاب‌دهنده ترس دولت اسرائيل از پدیده‌های گوناگون هستند. در روزهای اخیر موضوع برنامه اتمی ایران نیز در رسانه‌های اسرائیل مطرح شده، آن‌هم نه به خاطر اینکه ایران ممکن است سلاح اتمی تولید کند، بلکه بدین دلیل که برخی ناظران سیاسی معتقدند، ایران می‌خواهد از سیاست دوگانه اسرائيل در زمینه تولید اسلحه اتمی کپی‌برداری ‌کند.

یک مقام رسمی این کشور، که آگاه به موضوع‌های دفاعی است، به روزنامه اسرائيلی “جروزالم پست” گفته است: «امکان اینکه ایران چنین سیاستی را اتخاذ کند، بیشتر می‌شود.»

امروز دوشنبه (۳ اکتبر / ۱۱ مهر) وزیر دفاع آمریکا، لئون ادوارد پانه‌تا، وارد اسرائيل می‌شود تا با اهود باراک، همتای اسرائيلی خود، به گفت‌وگو بنشیند. به نوشته “جروزالم پست”، موضوع گفت‌وگوی دو طرف از جمله کشمکش هسته‌ای با ایران است و نیز تلاش‌های آمریکا برای کمک به اسرائيل، تا این کشور بتواند موقعیت نظامی خود در خاورمیانه را حفظ کند.

خبرگزاری‌های دیگر می‌نویسند، موضوع مهم کانونی در گفت‌وگوی دو وزیر دفاع، لزوم تلاش اسرائيل است برای آنکه، بخصوص با توجه به “بهار عربی”، به انزوا کشیده نشود و بتواند با کشورهایی در منطقه مانند مصر که به عنوان شریکان قابل اعتماد اسرائيل شناخته شده بودند، همچنان رابطه سیاسی دوستانه برقرار کند.

دیدار وزیر دفاع آمریکا از اسرائيل یک هفته پس از دیدار آدمیرال جیمز استادوریدیس، فرمانده ارشد ناتو و نیروهای آمریکایی در اروپا، صورت می‌گیرد.

فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، یک ماه پیش اعلام کرد که ایران از مرحله تولید اورانیوم ۲۰ درصدی عبور کرده و دیگر درباره عدم تولید یا مبادله سوخت هسته‌ای با کسی مذاکره نمی‌کند. “جروزالم پست” می‌نویسد، ارزیابی عمومی این است که ایران می‌تواند، اگر بخواهد، تا چند ماه دیگر به میزان لازم از اورانیوم تا بیش از ۹۰ درصد غنی‌شده دست یابد و از این طریق قادر به تولید بمب اتم شود.

به نوشته این روزنامه، برای اسرائيل یک زنگ خطر هم خبر دیگری بود که فریدون عباسی یک ماه پیش اعلام کرد و آن اینکه «ایران برای تسهیل کار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تصمیم گرفته تاسیسات فوردو را منحصرا به غنی‌سازی ۲۰ درصدی اختصاص دهد». وی همچنین گفت که بخش حساس تاسیسات فوردو به خاطر ملاحظات دفاع غیرنظامی به زیرزمین منتقل شده است. بهروز بیات، تحلیلگر سیاسی، در مصاحبه با دویچه وله (۳۰ اوت) این خبر را به عنوان نوعی عمل تهدیدآمیز ارزیابی کرده بود.

ارزیابی کنونی در اسرائيل این است که ایران می‌کوشد، مقدار زیادی اورانیوم کم‌غنی‌شده جمع کند. این امر جمهوری اسلامی را قادر می‌سازد در مرحله‌ای دیگر مقادیر زیادتری از اورانیوم را به میزانی بیشتر غنی‌سازد و دست به تولید بمب هسته‌ای بزند.

مقام رسمی وابسته به وزارت دفاع اسرائيل در مصاحبه با روزنامه اسرائيلی گفته است: «ایران به خوبی می‌تواند روش کنونی خود را مدتی ادامه دهد و در حین آن به غنی‌سازی اورانیوم بپردازد، بدون اینکه در پهنه همگانی اعلام کند که سلاح اتمی می‌سازد».

“جروزالم پست” می‌نویسد، اگر چنین اتفاقی بیفتد، نگرانی در اسرائيل این خواهد بود که ایران فورا نخواهد گفت که بمب اتمی ساخته است، تا بدین وسیله بهانه‌ای برای تحریم خود به جهانیان ندهد و یا از حمله‌ای نظامی علیه خویش جلوگیری کند.

برخی تحلیلگران سیاسی معتقدند که ترس اسرائيل در این مورد که ایران در مورد برنامه اتمی‌اش سیاستی دوگانه چون خود اسرائيل اتخاذ کند، بی‌مورد است. از جمله نشریه اینترنتی “آنتی‌وار (ضدجنگ)” می‌نویسد، ایران برخلاف اسرائيل عضو پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است و بدین جهت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گهگاه از تاسیسات اتمی این کشور دیدن می‌کنند.

این نشریه آن‌لاین می‌نویسد که سیاست دوگانه اسرائيل در زمینه اتمی به هر حال به درستی عمل نمی‌کند؛ یعنی همه از اینکه اسرائيل سلاح اتمی دارد مطلع‌اند و حتی اگر دولت اسرائيل به طور رسمی این موضوع را اعلام نمی‌کند، اما گاه از دهان مقام‌های عالی این کشور باصطلاح این موضوع در رفته است.

در این نشریه همچنین می‌خوانیم که در عمل سیاست اسرائیل فقط بدین خاطر عمل کرده است که مقام‌های آمریکایی اهمیتی نمی‌دهند که اسرائيل زرادخانه بزرگی از سلاح هسته‌ای داشته باشد؛ خود اسرائيل هم تلاش کرده است تا جامعه بین‌الملل به این موضوع بی‌توجه بماند. اما ایران، به عقیده این نشریه، چنین پشتیبانی ندارد و در نتیجه مثل اسرائيل در اخذ چنین سیاستی موفق نخواهد بود.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

Editor's choice
  • Egypt: the Power of the State and the Authority of the Street
  • Will the real Martin Luther King stand up? By Zihni Özdil
News Persian

titr کاهش ۴۰ ميليارد دلاری درآمد نفتی ایران در سال

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی

titr اوباما خواهان حل دیپلماتیک مناقشه اتمی ایران شد

اسراییل: دیپلماسی و تحریم ناتوان است

titr رئیس مجلس ایران: در صحنه بین‌الملل با مصاف سختی مواجه هستیم

«ربط دادن مشکلات به تحریم، ندیدن واقعیت است»

News English

titr Iran’s supreme leader ‘likes’ Facebook despite ban

Critical comments removed

titr Iran sidesteps sanctions to export its fuel oil

Iran is dodging Western sanctions

titr Iran might let diplomats visit Parchin

“Allegations about Parchin is ridiculous”