Home

خامنه‌ای: در دنیای دموکراسی، رضایت عام وجود ندارد

11 Mar 2010

پایگاه اینترنتی آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران با گذشت دو هفته از دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری با خامنه‌ای، متن سخنان وی در این دیدار را منتشر کرد.
در این دیدار که ششم اسفند برگزار شده بود، رهبر جمهوری اسلامی ایران گفت: ” بالاخره وقتی انتخابات با همین معیارهائی كه در اسلام وجود دارد اتفاق افتاد، بایستی در مقابل قانون، در مقابل داوری قانون تسلیم شد؛ همچنان كه باید در مقابل آن داوری كه قانون او را معین می‌كند، تسلیم شد. اگر قانون در مسئله‌ مهمی مثل انتخابات یک داوری را مشخص كرده، یا یک شیوه‌ داوری را مشخص كرده است، باید تسلیم این بشوند، ولو برخلاف میلمان باشد؛ این می‌شود انتخابات سالم”.

وی افزود: “من عرض بكنم؛ امروز در دنیای دموكراسی كه انتخابات در آنجاها انجام می‌گیرد و پرچم دموكراسی را اینها بلند می‌كنند، آنچه وجود ندارد، رضایت عامه است. مسئله، صوری است و در واقع غالباً این جور است. در كشور آمریكا این جور است، در كشورهای معروف دموكراسی دنیا این جور است. پشت سرِ این كسانی كه می‌آیند وارد میدان انتخابات می‌شوند و مبارزه‌ی انتخاباتی می‌كنند، گروه‌هائی از جبهه‌ی خاصه وجود دارند؛ یعنی سرمایه‌دارها، كمپانی‌دارها، متنفذین مالی، باندهای عظیم مالی و اینها هستند كه دارند كارها را روبه‌راه می‌كنند و با تبلیغات گمراه‌كننده و با روشهای گوناگون، آراء مردم را به این سمت و آن سمت می‌كشانند”.

علی خامنه‌ای همچنین متذکر شد “در انتخاباتِ نظام جمهوری اسلامی این جور نیست. اینجا مردمند كه دارند تصمیم می‌گیرند، مردمند كه دارند تشخیص می‌دهند. در این انتخابات، واقعاً احترام به رأی مردم است؛ احترام به تشخیص مردم است. باید در مقابل این تشخیص تسلیم شد”.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

عضویت در خبرنامه تهران ریویو

نشانی ایمیل

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
  • RSS iran – Google News

  • video
    کوچ بنفشه‌ها

    تهران‌ریویو مجله‌ای اینترنتی، چند رسانه‌ای و غیر انتفاعی است. هدف ما به سادگی، افزایش سطح گفتمان عمومی در مورد ایده‌ها، آرمان‌ها و وقایع جهان امروز است. این مشارکت و نوشته‌های شما مخاطبان است که کار چند رسانه‌ای ما را گسترش داده و به آن غنا و طراوت می‌بخشد. رایگان بودن این مجله اینترنتی به ما اجازه می‌دهد تا در گستره بیشتری اهداف خود را پیگیری کرده و تاثیرگذار باشیم. مهم‌تر از همه اینکه سردبیران و دست‌اندرکاران تهران‌ریویو به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی‌طرفانه سعی دارند به مسایل روز جهان نگاه کرده و بر روی ایده‌های ارزشمند انگشت بگذارند. تهران ریویو برای ادامه فعالیت و نشر مقالات نیازمند یاری و کمک مالی شماست.