Home

۱۵ سال حبس برای سه شهروند بهائی

3 Oct 2011

Font Size + | - Reset

سه شهروند بهائی ساکن مشهد در مجموع به ۱۵ سال حبس محکوم شدند. دادگاه هفت شهروند بهائی ديگر نيز طی دو هفته برگزار شد.

به گزارش زمانه و به نقل از خانه حقوق بشر ايران (رهانا)، رزيتا واثقی، ناهيد قديری و نورا نبيل‌زاده، سه شهروند بهائی ساکن مشهد هر کدام به پنج سال حبس تعزيری محکوم شدند. اين حکم در دادگاه انقلاب مشهد صادر شد.

بنا به اين گزارش هم‌اکنون چندين تن از شهروندان بهائی مشهد به دليل اعتقاد به ديانت بهائی در حال گذران دوران حبس خود هستند.

از سوی ديگر کميته گزارشگران حقوق بشر از دادگاه هفت نفر از مسئولان و مرتبطان دانشگاه آنلاين بهائی (بی‌آی‌اچ‌ای) خبر داد.

وحيد محمودی، رامين زيبايی، کامران مرتضايی، فرهاد صدقی، نوشين خادم، محمود بادوام و رياض سبحانی، هفت نفری هستند که طی دو هفته در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به رياست قاضی مقيسه محاکمه شده‌اند.

اتهام تمامی اين افراد “عضويت در گروهگ ضد امنيتی بهائی” عنوان شده است. گزارش فوق می‌افزايد دادگاه بعضی از آن‌ها تنها چند دقيقه به طول انجاميده است.

يورش مأموران امنيتی به خانه‌های مسئولان و مرتبطان با دانشگاه آنلاين بهائی در خردادماه امسال صورت گرفت که شش نفر از آن‌ها در روز يکشنبه يکم خرداد (۲۲ ماه مه) دستگير شدند و رياض سبحانی نيز چهارشنبه ۲۵ خرداد (۱۵ ژوئن) بازداشت شد.

اين افراد در بند ۲۰۹ زندان اوين و در سلول‌های چند نفره نگهداری می‌شوند.

اين يورش گسترده به‌ويژه در شهرهای تهران، اصفهان، شیراز و مازندران، صورت گرفت و از آن زمان ۲۰ نفر از کسانی که با دانشگاه آنلاين بهائی ارتباط داشتند دستگير و بيش از ۵۰ نفر از مسئولين، استادان و دانشجويان اين دانشگاه در شهرهای مختلف به ستاد خبری وزارت اطلاعات احضار شدند و تحت فشار برای امضای تعهد بر عدم همکاری با اين دانشگاه قرار گرفته‌اند.

همچنين چندين مکان مربوط به اين دانشگاه پلمپ و سايت درسی آن نيز چندين بار فيلتر شده است.

دانشگاه آنلاين بهائی مؤسسه‌ای علمی است که در پی محرومیت جوانان بهائی از تحصیلات دانشگاهی در ايران، توسط بهائیان بنياد گذاشته شد.

این مؤسسه در سال ۱۳۶۶ با دو رشته علوم پایه و مهندسی عمران کار خود را آغاز کرد اما در ادامه توانست رشته‌های بیشتری را برای تحصيل جوانان بهائی راه‌اندازی کند.

دانشگاه آنلاين بهائی پیشتر نیز در هفتم مهرماه ۱۳۷۷ توسط نیروهای امنیتی مورد یورش قرار گرفت و ۵۰۰ منزل بهائیان در سراسر ایران بازرسی شد.

در قانون اساسی ايران بهائيان به عنوان اقليت مذهبی به رسميت شناخته نشده‌اند و در طول ۳۰ سال اخير مورد تبعيض‌های سياسی، ‌اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی گوناگون بوده‌اند.

بنا بر آمار کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران، ۲۰۰ نفر از بهائيان از انقلاب ۱۳۵۷ تاکنون اعدام شده‌اند. بهائيان پس از انقلاب ايران از حق تحصيل در دانشگاه‌ها و مشاغل دولتی محروم بوده‌، مجامع آن‌ها غيرقانونی اعلام شده و قبرستان‌های آنان در مناطق مختلف تخريب شده است.

فريبا کمال‌آبادی، جمال‌الدين خانجانی، عفيف نعيمی، سعيد رضايی، بهروز توکلی، وحيد تيزفهم و مهوش ثابت، شش تن از هفت مدير سابق جامعه بهائيان ايران که بيش از سه سال است در بازداشت به‌سر می‌برند؛ در مردادماه گذشته هر يک به ۲۰ سال زندان محکوم شدند.

اتهام‌های اين افراد از جمله “افساد فی‌الارض”، “جاسوسی”، “اقدام عليه امنيت ملی” و “تبليغ عليه نظام” عنوان شده است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

Editor's choice
  • Egypt: the Power of the State and the Authority of the Street
  • Will the real Martin Luther King stand up? By Zihni Özdil
News Persian

titr کاهش ۴۰ ميليارد دلاری درآمد نفتی ایران در سال

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی

titr اوباما خواهان حل دیپلماتیک مناقشه اتمی ایران شد

اسراییل: دیپلماسی و تحریم ناتوان است

titr رئیس مجلس ایران: در صحنه بین‌الملل با مصاف سختی مواجه هستیم

«ربط دادن مشکلات به تحریم، ندیدن واقعیت است»

News English

titr Iran’s supreme leader ‘likes’ Facebook despite ban

Critical comments removed

titr Iran sidesteps sanctions to export its fuel oil

Iran is dodging Western sanctions

titr Iran might let diplomats visit Parchin

“Allegations about Parchin is ridiculous”