Home

آمادگی اتحاديه اروپا برای از سر گيری مذاکرات هسته‌ای با ايران

23 Sep 2011

Font Size + | - Reset

سخنگوی کاترين اشتون، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا روز پنجشنبه گفت درصورتی که جمهوری اسلامی آماده باشد تا مذاکرات اتمی معنی دار و بدون پيش شرط را از سر بگيرد، اين اتحاديه نيز آماده از سرگيری این مذاکرات است.

به گزارش رادیو فردا، «ماجا کوسيجانکيک»، سخنگوی کاترين اشتون، گفته است: «با اين برداشت که ايران آماده است بدون پيش شرط وارد مذاکرات معنی دار شود، (اتحاديه اروپا ) آماده است تا مذاکرات با ايران را برای ايجاد اعتماد در خصوص ماهيت برنامه هسته‌ای اين کشور از سر بگيرد.»

ماجا کوسيجانکيک بار ديگر اظهارات کاترين اشتون در خصوص فعاليت‌های حساس هسته‌ای ايران تکرار کرد و گفت: ميزان غنی سازی اورانيوم توسط ایران «برای ايجاد نگرانی» کافی است.

اين در حالی است که محمود احمدی‌نژاد، رييس جمهوری ايران، پيش از سخنرانی خود در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت، ايران حاضر است در صورت دريافت اورانيوم غنی شده با غلظت ۲۰ درصد، غنی سازی اورنيوم ۲۰ درصدی را متوقف کند.

محموداحمدی نژاد گفت:« تهران برای توليد غنی سازی ۲۰ درصدی کارخانه تاسيس و هزينه های زيادی را متحمل شده است ، درصورتی که ديگران به ما سوخت بفروشند، دليلی برای غنی سازی وجود ندارد.»

از سوی ديگر چهارشنبه کاترين اشتون در بيانيه ای پس از دیدار با نمايندگان آمريکا، فرانسه، بريتانيا، چين، روسيه و آلمان، کشورهای موسوم به گروه ۱+۵، به ابراز «نگرانی فزاينده» آژانس بين‌المللی انرژی اتمی از «ابعاد احتمالی نظامی فعاليت های هسته‌ای ايران» اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، خانم اشتون همچنين از اين که ايران به پيشنهادهای گروه ۱+۵ برای پايان دادن به مناقشه هسته‌ای‌اش پاسخ در خور نداده، «عميقا ابراز تاسف» شده است.

کاترين اشتون با اين حال، تاکيد کرده است: سياست «مسير دوگانه» (سياست‌های تشويق و تحريم) همچنان درست‌ترين رويکرد برای حل مناقشه هسته‌ای ايران است.

کاترين اشتون همچنين گفته است:«اگر ايران آماده باشد که به صورت جدی وارد مذاکرات واقعی برای حل نگرانی های جامعه بين المللی در خصوص برنامه هسته ايش شود، ما نيز مايل خواهيم بود به زودی بر سر چگونگی و زمان مذاکرات آينده توافق کنيم.»

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، علی اکبر صالحی، وزير امور خارجه ايران، نیز روز پنجشنبه با کاترين اشتون درحاشيه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نيويورک ديدار کرده است.

طبق اين گزارش، خانم اشتون با تاکيد بر ضرورت حل مسئله هسته‌ای ايران از راه‌های ديپلماتيک،گفته است: «اميدواريم در مسيری قرار بگيريم که به حل مسائل منتهی شود.»

به گزارش ايرنا، خانم اشتون اضافه کرده است، «به زودی پاسخ» به نامه سعيد جليلی، مذاکراه کننده ارشد هسته‌ای ايران را، ارائه خواهد کرد.

رسانه‌های ايران روز ۲۱ شهريورماه گزارش دادند که سعيد جليلی، با ارسال نامه‌ای به کاترين اشتون از آمادگی جمهوری اسلامی برای ازسرگيری دور جديدی از گفت‌وگوهای هسته‌ای با قدرت‌های بزرگ خبر داده است.

در واکنش به نامه سعيد جليلی، گلين ديويس، سفير آمريکا در آژانس بين المللی انرژی اتمی، گفته بود، هدف ايران از اين اقدام مانور تبليغاتی است، در حالی که تاکنون جمهوری اسلامی تعهدات بين المللی خود را نقض کرده است.

سفير آمريکا در آژانس بين المللی انژری اتمی می‌گويد در پيشنهاد اخير ايران برای مذاکره هيچ نشانه تازه‌ای دال بر اين که ايران می‌خواهد به تعهدات خود برای رفع نگرانی‌های بين المللی عمل کند، وجود ندارد.

کاترين اشتون در ماه‌های دسامبر سال گذشته و ژانويه سال جاری ميلادی نيز در اين مذاکرات حضور داشت ولی ازآن زمان تاکنون کشورهای غربی از پذيرش پيشنهاد ايران برای از سرگيری مذاکرات خودداری کرده‌اند.

پس از توقف مذاکرات ايران و گروه ۱+۵، روسيه اخيرا طرح گام به گام را مطرح کرده است که بر اساس آن همزمان با اقدام ايران برای رفع نگرانی جامعه بين‌المللی در خصوص ابعاد احتمالی برنامه هسته‌ای خود، در مقابل جامعه جهانی نيز تحريم ها را لغو کند.

استيون چو، وزير انرژی آمريکا نیز هفته جاری ایران را به دست زدن به «نيرنگ و خدعه، انکار و طفره روی» در برنامه اتمی‌اش متهم کرد و گفت، حرکت ايران برای انتقال بخشی از فعالیت‌های غنی سازی اورانیوم به تاسيسات زيرزمينی، نشانه حرکت اين کشور به سمت ساخت کلاهک‌های اتمی است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • 'A spectacle of hypocrisy and farce': North Korea, Iran attack Canada's human ... - National Post
  • Three accounting firms pull out of Iran - Financial Times
  • Israel Sees US Response to Syria as Gauge on Iran - New York Times
  • Border agency warns of migrants from Iran with 'sinister motives' - CTV News
  • Hagel: 'Don't Know' if Sanctions Against Iran Will Work - National Review Online