Home

“سرنخ اختلاس بزرگ به دفتر احمدی‌نژاد می‌رسد”

19 Sep 2011

Font Size + | - Reset

پس از نشست غیرعلنی ۲۷ شهریور مجلس جزییات بیشتری در مورد اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی افشا شده است. دادستان از دستگیری ۱۹ متهم این پرونده خبر داده و عده‌ای سرنخ اختلاس را مرتبط با دفتر احمدی‌نژاد عنوان می‌کنند.

به گزارش دویچه‌وله، دادستان کل کشور، غلامحسین محسنی‌اژه‌ای که از سوی رئیس قوه قضاییه به عنوان مامور ویژه‌ی پیگیری پرونده اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی معرفی شده در یک نشست خبری در اهواز اعلام کرد تا کنون ۱۹ نفر در ارتباط با این پرونده بازداشت و عده‌ای ممنوع‌الخروج شده‌اند.

چند ساعت پیش از انتشار اظهارات محسنی‌اژه‌ای، وزیر اقتصاد شمس‌الدین حسینی و محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی، که برای ادای پاره‌ای توضیحات در نشست غیر علنی مجلس حضور داشتند، اعلام کرده بودند افراد مظنون در این اختلاس شناسایی و بعضا بازداشت شده‌اند. دادستان کل کشور این سخنان را به شدت مورد انتقاد قرار داده و اعضای دولت را به عدم همکاری با دستگاه قضایی و “فرافکنی” متهم می‌کند.

دادستان کل کشور می‌گوید «باعث تاسف است که برخی افراد به جای این‌که برای فساد بزرگی که صورت گرفته است، از مردم عذرخواهی کنند و بگویند چه زمینه‌ای بوده که موجب این مساله شده است و در معرفی افراد خاطی و ارائه اسناد، به قوه قضاییه کمک کنند، به فرافکنی اقدام و در مصاحبه‌هایشان ادعا می‌کنند که همه مظنونان را شناسایی کرده‌اند.»

محسنی اژه‌ای در مورد علت حضور خود در اهواز توضیح می‌دهد «از آنجا که آغاز این پرونده در استان خوزستان بوده است و برخی شعب متخلف در این استان هستند، به اهواز سفر کردیم تا از نزدیک روند کار را مشاهده کنیم.» او با اشاره به این که نخستین گزارش در مورد اختلاس بزرگ را دادسرای اهواز ۴۳ روز پیش به قوه قضاییه ارسال کرده می‌افزاید “مدیران بانک مرکزی، ملی، صادرات و وزارت اقتصاد و دارایی که ادعا می‌کنند متهمان را شناسایی کرده‌اند” در این مدت هیچ گزارشی به مقام‌های قضایی ارائه نکرده‌اند.

متهم اصلی این پرونده مالک “شرکت توسعه سرمایه‌گذاری امیرمنصور آریا ” معرفی شده که ده‌ها کارخانه، مجتمع صنعتی و تجاری زیرمجموعه‌ی آن محسوب می‌شوند. به گزارش خبرگزاری ایسنا فروش این شرکت در فاصله‌ی سال‌های ۸۷ تا ۸۷ بیش از ۶ برابر شده و شرکت توسعه را به جایگاه سی و چهارمین شرکت بزرگ کشور ارتقاء داده است. بنابر این گزارش بخش بزرگی از اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی در همین دوران انجام شده است.

کمتر از یک هفته پیش برخی از سایت‌های اینترنتی از جمله مشرق‌نیوز توصیه‌نامه‌ای به امضای اسفندیار رحیم‌مشایی خطاب به وزیران راه و اقتصاد منتشر کرد که بر اساس آن “سهام شركت فولاد خوزستان بدون برگزاری تشریفات قانونی مزایده به گروه امیر حسین آریا در قالب شركت خدمات مهندسی خط و ابنیه راه آهن ( تراورس) واگذار می‌شود.”

دفتر نهاد ریاست جمهوری، ۲۴ شهریور با انتشار بیانیه‌ای گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها را در مورد ارتباط اعضای دولت با اختلاس “دروغ‌پردازی و جوسازی” خواند و مدعی شد نامه‌ی رحیم‌مشایی یک اقدام معمول اداری بوده است. ظاهرا مصطفی ‌پورمحمدی رئیس سازمان بازرسی کل کشور که امروز در مورد جزییات پرونده‌ی اختلاس گزارشی به نمایندگان مجلس داد به نکاتی اشاره کرده که احتمال ارتباط برخی از اعضای دولت با این ماجرا را تقویت می‌کند.

حمید‌رضا کاتوزیان، عضو فراکسیون اصولگرایان و رئیس کمیسیون انرژی مجلس عصر یکشنبه، ۲۷ شهریور در گفتگو با سایت خبرآنلاین بخشی از مذاکرات امروز در جلسه‌ی غیر علنی را بازگو کرد. پیشتر در خبرها آمده بود که نمایندگان نسبت به اظهارات وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی اعتراض کرده بودند اما دلیل این اعتراض ذکر نشده بود.

کاتوزیان می‌گوید «در ابتدا رئیس بانک مرکزی در صحبت‌های خود اعلام کرد که این موضوع مسئله‌ای مهمی نیست و در همه جای دنیا اتفاق می‌افتد که نمایندگان اظهارات بهمنی را غیر‌قابل توجیه دانسته‌اند.» او می‌افزاید «وزیر اقتصاد هم فرد اختلاس‌کننده را قهرمان صنعتی کشور خواند که در سال‌های گذشته ده هزار اشتغال ایجاد کرده است. و اکنون خطایی صورت گرفته ولی این فرد قهرمان است.» این اظهارات نیز اعتراض‌های شدیدی به دنبال داشت.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با خبرآنلاین گزارش پورمحمدی را خیلی خوب توصیف می‌کند و می‌گوید “ایشان زوایای ماجرا را به خوبی باز کردند که یکی از این زوایا توصیه نامه‌هایی بود که از طرف دولت و نهاد ریاست جمهوری به این اختلاس‌گر داده شده بود.”

خبرگزاری مهر از قول عوض حیدرپور، نماینده شهرضا در مجلس نوشت «سرنخ قضیه اختلاس سه هزار میلیاردی به جریان انحرافی ختم می‌شود.» “جریان انحرافی” عنوانی است که حامیان حکومت از زمان بالاگرفتن اختلاف میان احمدی‌نژاد با رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای به نزدیکان رئیس دولت می‌دهند. حیدرپور می‌گوید «برخورد با جریان انحرافی همت رئیس جمهور را می‌طلبد.»

حامیان حکومت با توجه به حمایت‌های آشکار و بی‌دریغ خامنه‌ای از احمدی‌نژاد در شش سال گذشته، می‌کوشند حساب او را از آنچه جریان انحرافی خوانده می‌شود جدا کنند. محمود احمدی‌نژاد تا کنون از برخورد با این افراد خودداری کرده و همواره از آنها، به ویژه از رحیم‌مشایی که “سردمدار جریان انحرافی” عنوان می‌شود پشتیبانی کرده است.

محمود احمدی‌نژاد چندی پیش برخورد قضایی با اعضای دولت را عبور از خط قرمزها توصیف و تهدید به افشاگری کرد. او اخیرا نیز گفته است سکوتش همیشگی نخواهد بود. از سوی دیگر رحیم‌مشایی در نامه به وزیران اقتصاد و راه تاکید می‌کند «حسب موافقت ریاست محترم جمهوری خواهشمند است دستور فرمائید ضمن تسریع اقدام مساعد را به عمل آورند.»

پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد ریاست جمهوری نیز در بیانیه‌ای که ۲۴ شهریور منتشر شده در مورد توصیه‌نامه‌ی رحیم‌مشایی نوشت «دفتر رییس جمهور در ارسال این نامه در راستای مسئولیت ذاتی و طبیعی خود، اقدام به ابلاغ نظر ریاست محترم جمهوری نموده است و لاغیر.» به این ترتیب به نظر می‌رسد انداختن همه‌ی مسئولیت‌ها به گردن اطرافیان احمدی‌نژاد و تطهیر او کار ساده‌ای نباشد.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

Search
Most Viewed
Last articles
Tags
 • RSS iran – Google News

  • What could finally topple Iran's regime? Earthquakes. - Christian Science Monitor
  • UN watchdog, EU's Ashton to press Iran in nuclear dispute - Reuters
  • Iran MPs urge ban on presidential runs by Rafsanjani, Mashaie - Reuters
  • U.S. Seeks More Ways to Isolate Iran, Treasury's Cohen Says - Bloomberg
  • Canada won't participate in UN disarmament forum while Iran in charge - CTV News