Home

«به تنبیه و تحقیر زندانیان پایان دهید»

12 Sep 2011

Font Size + | - Reset

جمعی از زندانیان سیاسی در نامه‌ای خطاب به رییس قوه قضائیه ایران نسبت به شرایط زندان رجایی شهر کرج اعتراض کرده‌اند. در همین حال از زندانیان سیاسی این زندان گزارش شده که وضعیت جسمی عیسی سحرخیز و جعفر اقدامی وخیم است.

به گزارش دویچه‌وله، چند زندانی سیاسی زندان رجایی شهر کرج در نامه‌ای خطاب به صادق لاریجانی، رییس قوه قضائیه ایران، از وی خواسته‌اند یک هیأت ویژه جهت تحقیق و بررسی شرایط این زندان اعزام کند تا به گفته نویسندگان این نامه «رویه‌های غیر انسانی و خلاف قانون از زندان رجایی شهر بطور کامل برچیده گردد».

بنا بر گزارش سایت جرس، در این نامه که به امضای ۲۱ زندانی سیاسی این زندان رسیده، به مواردی از نقض حقوق زندانیان اشاره شده است.

در بخشی از این نامه آمده است: «تنها طی شش ماه گذشته ۸ تن از زندانیان سیاسی-امنیتی مستقر در سالن ۱۲ به شیوه‌های گوناگون با توهین، تنبیه بدنی و هتک حرمت و حیثیت مواجه شده‌اند.»

این گزارش می‌افزاید: «متاسفانه هر‌گاه احدی از‌ این زندانیان درصدد تظلم خواهی برآمده است، با شیوه‌های بسیار حرفه‌ای و فرار به جلو از جمله ایراد تهمت و گزارشهای غیرواقعی و پرونده‌سازی آنان را مجبور به عقب نشینی کرده و یا از ترس افزوده شدن برقرار محکومیت جدید، آنان را از طرح و پیگیری شکایت بازداشته‌اند.»

این زندانیان سیاسی در بخش دیگری از نامه‌ی خود خطاب به صادق لاریجانی با اشاره به موادی از قانون اساسی تصریح کرده‌اند: «انجام چنین اعمال و رفتاری مخالف صریح قانون اساسی و آئین نامه اداره‌ی زندان‌ها می‌باشد. از این‌رو از شما درخواست داریم در اسرع وقت یک هیات ویژه برای تحقیق و گفتگو با زندانیان جهت کشف حقایق اعزام فرمایید تا این رویه غیر انسانی و خلاف قانون از زندان رجایی شهر بطور کامل برچیده گردد و حقوق و کرامت انسانی براساس قانون رعایت و اجرا گردد.»

مسعود باستانی، عیسی سحرخیز، داود سلیمانی، جمشید صادق الحسینی، کیوان صمیمی، حشمت‌الله طبرزدی، علی عجمی، امیرحسین فدایی، محمود ناجی، سعید ماسوری، میثاق یزدان‌نژاد، عباس اسفندیاری، مصطفی اسکندری، افشین باایمانی، رسول بداقی، رضا بوکانی، شهرام پورمنصوری، رضا جوشن، ماشاالله حائری، منصور رادپور و الله وردی روحی از امضا کنندگان این نامه هستند.

سایت کلمه در گزارشی از شرایط نامناسب جسمانی عیسی سحرخیز، روزنامه نگار زندانی، و همچنین جعفر اقدامی، فعال حقوق بشر، در زندان رجایی‌شهر خبر داد.

بر اساس این گزارش، عیسی سحرخیز دچار نوسان شدید فشار خون است و پزشکان زندان نیز به وجود غده‌ای سرطانی در بدن او مشکوک هستند. سه مهره‌ی ستون فقرات وی نیز در مدت زمان حبس آسیب دیده‌اند و به تشخیص پزشکان زندان، اگر این آسیب‌دیدگی‌ها درمان نشود، احتمال فلج شدن این زندانی وجود دارد.

عیسی سحرخیز از دوازدهم تیرماه سال ۱۳۸۸ در بازداشت به سر می‌برد. او از آن زمان تاکنون از حق مرخصی محروم بوده است.

این روزنامه‌نگار پیش‌تر در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به سه سال حبس تعزیری محکوم شده بود. چندی قبل طی حکم تازه‌ای دو سال به مدت زمان زندان وی اضافه شد.

همچنین جعفر اقدامی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی، در شرایط دشوار جسمانی در زندان رجایی شهر به سر می‌برد. سایت کلمه گزارش داد که وی به توصیه پزشکان زندان باید به بیمارستان منتقل گردد، اما مسئولان قضایی و زندان رجایی شهر با این امر موافقت نکرده‌اند.

جعفر اقدامی در شهریور ماه سال ۱۳۸۷ حین شرکت در مراسم سالگرد کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ در گورستان خاوران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

وی در ابتدا به اتهام همکاری با گروه‌های اپوزیسیون به ۵ سال زندان محکوم شد، اما پس از اعتراض به این حکم و ارجاع پرونده وی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه‌ای این حکم به ۱۰ سال افزایش یافت.

جعفر اقدامی که ۳۳ سال دارد، پیش از این نیز محکومیت شش ساله‌ای را در زندان رجایی شهر کرج سپری کرده است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

Editor's choice
  • Egypt: the Power of the State and the Authority of the Street
  • Will the real Martin Luther King stand up? By Zihni Özdil
News Persian

titr کاهش ۴۰ ميليارد دلاری درآمد نفتی ایران در سال

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی

titr اوباما خواهان حل دیپلماتیک مناقشه اتمی ایران شد

اسراییل: دیپلماسی و تحریم ناتوان است

titr رئیس مجلس ایران: در صحنه بین‌الملل با مصاف سختی مواجه هستیم

«ربط دادن مشکلات به تحریم، ندیدن واقعیت است»

News English

titr Iran’s supreme leader ‘likes’ Facebook despite ban

Critical comments removed

titr Iran sidesteps sanctions to export its fuel oil

Iran is dodging Western sanctions

titr Iran might let diplomats visit Parchin

“Allegations about Parchin is ridiculous”