Home

مهدی کروبی در حصر: ذره‌ای کوتاه نخواهم آمد

1 Sep 2011

Font Size + | - Reset

مهدی کروبی، از رهبران معترضان در ایران، روز چهارشنبه در دیدار با خانواده خود پس از نزدیک به هفت ماه با رد اخبار منتشره در رسانه‌های حکومتی ایران تاکید کرد که «بر عقاید خود استوار ایستاده‌ام و ذره‌ای از مواضع خود کوتاه نخواهم آمد.»

به گزارش رادیو فردا، دیدار همسر و یک فرزند این رهبر مخالفان در ایران روز گذشته در حالی صورت گرفت که او از اوایل بهار گذشته عملا در حصر خانگی است، بدون آن که بازداشت و حکم قضایی و دادگاهی برای او برگزار شده باشد.

در همین حال از میرحسین موسوی و همسر او، زهرا رهنورد، دیگر رهبران جنبش سبز ایران، که به سرنوشتی مشابه دچار شده‌اند اطلاعی در دست نیست و این دو اخیرا نتوانسته‌اند با خانواده‌های خود دیدار داشته باشند.

وب‌سایت خبری سحام‌نیوز، ‌نزدیک به مهدی کروبی، از قول حسین کروبی، پسر او، می‌گوید که آقای کروبی «به لحاظ روحی و جسمی در وضعیت مطلوبی» است و از طریق او از اخبار تازه در مورد خود مطلع شده است.

در روزهای اخیر برخی از وب‌سایت‌ها و رسانه‌های نزدیک به حکومت جمهوری اسلامی خبر داده بودند که مهدی کروبی، رئیس سابق مجلس شورای اسلامی، توبه‌نامه نوشته است.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران نیز روز یک‌شنبه به نقل از «یک منبع آگاه» اعلام کرد که مقامات امنیتی جمهوری اسلامی قصد دارند آقای کروبی را برای اعترافات تلویزیونی آماده کنند.

این کمپین اعلام کرده بود که از طریق یک منبع آگاه حکومتی مطلع شده که حکومت اقدام به استخدام «چند روان‌شناس» کرده تا آقای کروبی را برای حضور در تلویزیون آماده کنند.

به گفته حسین کروبی، آقای کروبی با رد این گونه اخبار تاکید کرده است که «من بر مواضع و عقاید فکری خود استوار ایستاده‌ام و ذره‌ای از مواضع خود کوتاه نخواهم آمد.»

او گفته است که نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ایران «به خود اجازه نمی‌دهند که مرا راهنمایی و ارشاد کنند، چه برسد به این که بخواهند وارد چنین فازهایی در خصوص نوشتن توبه‌نامه با من بشوند.»

سحام‌نیوز همچنین نوشته است که ماموران امنیتی جمهوری اسلامی روز چهارشنبه به خانواده آقای کروبی اطمینان داده‌اند که او در ۱۵ روز آینده به «مکان مناسبی» منتقل شود. فاطمه کروبی، همسر او، نیز «احتمالا» خواهد توانست در کنار او بماند.

خانم کروبی در حدود یک ماه پیش برای درمان اجازه یافت از حصر خانگی خارج شود.

فاطمه کروبی پیشتر به سحام‌نیوز گفته بود که مهدی کروبی «از اول ماه رمضان به یک خانه جدید منتقل شده و در بازداشت انفرادی به سر می‌برد.»

خانم کروبی همچنین در این گفت‌وگو خاطرنشان کرده بود که مهدی کروبی از ابتدای حبس تاکنون از کلیه حقوق اولیه زندانی‌ها مانند حق هواخوری، ملاقات و داشتن روزنامه و کتاب محروم بوده است.

 
Tehran Review
کلیدواژه ها: , | Print | نشر مطلب Print | نشر مطلب


What do you think | نظر شما چیست؟

Editor's choice
  • Egypt: the Power of the State and the Authority of the Street
  • Will the real Martin Luther King stand up? By Zihni Özdil
News Persian

titr کاهش ۴۰ ميليارد دلاری درآمد نفتی ایران در سال

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی

titr اوباما خواهان حل دیپلماتیک مناقشه اتمی ایران شد

اسراییل: دیپلماسی و تحریم ناتوان است

titr رئیس مجلس ایران: در صحنه بین‌الملل با مصاف سختی مواجه هستیم

«ربط دادن مشکلات به تحریم، ندیدن واقعیت است»

News English

titr Iran’s supreme leader ‘likes’ Facebook despite ban

Critical comments removed

titr Iran sidesteps sanctions to export its fuel oil

Iran is dodging Western sanctions

titr Iran might let diplomats visit Parchin

“Allegations about Parchin is ridiculous”